Господарське право

Нова система оборонних закупівель інформує суспільство про ціни на продукти

Зміни до закону про оборонні закупівлі вже вступили в дію. З 24-го квітня замовники в сфері оборони почали публікувати інформацію про ціни і предмет закупівлі.

Про це розповіла заступник Міністра економіки України Надія Бігун в ефірі Національного телемарафону «Єдині новини».

«Система публічних закупівель Prozorro відкрила інформацію про ціни, за якими оборонні замовники купують товари для військових. Ми врахували ті побажання, які звучали щодо безпеки. Тому у замовників є можливість не публікувати чутливу інформацію, яка стосується обсягів закупівлі, місць поставки та інформацію про постачальників. Але та інформація, яка важлива для суспільства і для нас, а саме ціна того, що закуповується, вона буде публікуватись», - розповіла Надія Бігун.

За її словами, встановлені чіткі терміни публікації таких звітів. Так, протягом десяти днів з моменту оплати по договору має бути опублікована інформація про поточні закупівлі, а до 22 червня мають бути опубліковані звіти про всі старі договори, які були укладені від моменту повномасштабного вторгнення, тобто з 24 лютого 2022 року.

Якщо замовники не будуть дотримуватись цієї процедури, то повноважні особи таких установ ризикують отримати за це штраф.

Перевага нової системи звітності полягає в тому, що одночасно зберігається військова таємниця, але і суспільство отримує інформацію щодо цін, по яких купують продукти.

«З точки зору суспільного контролю, нам не важливо, скільки всього умовних яєць було закуплено. Нам важливо розуміти, яка ціна закупівлі одного яйця. Тому що інформація про обсяг закупівлі може бути використана нашим ворогом для того, щоб мати більше інформації про кількість військових в тій чи іншій частині. Якщо ми дізнаємось, що ціна закупівлі викликає питання, тоді будемо звертатися до Державної аудиторської служби і просити зробити глибшу перевірку», - пояснила Надія Бігун.

Окремо заступник Міністра економіки зупинилась на тому, як процедура публічних закупівель змінювалась минулого року.

«Від початку повномасштабного вторгнення замовникам у сфері оборони було дозволено закуповувати без процедур в Prozorro. Відповідно, вони йшли шляхом укладання прямих договорів. З осені ми почали поступово повертатися до звичайних процедур. Там, де не було  ризику витоку чутливої інформації, там, де є можливість залучати широкий ринок і за рахунок конкуренції отримувати найкращі ціни, ми почали робити рамкові угоди для потреби оборони.

Тобто зараз вже в Prozorro можна бачити декілька десятків замовників, які почали проводити закупівлі, перш за все, речового майна, через оборонні рамки, і кількість таких замовників зростає. І я сподіваюсь, що протягом цього року більшість замовників почнуть повертатися до системи Prozorro. Тому що конкуренція – це найкращий спосіб отримати найефективнішу ціну», - резюмувала Надія Бігун.

Нагадаємо, що Міністерство економіки України працює над створенням нової процедури рамкових угод для потреб оборони, завдяки якій оборонці зможуть проводити конкурентні відбори постачальників через систему Prozorro, і при цьому не публікувати чутливу інформацію в систему.

Джерело